545412Kesme tahtalarınızdan lekeleri yok edin

Kesme tahtalarında kalan yiyecek lekesi ile kokuların gitmesi için bir limonu ortadan ikiye ayırın, birini kesme tahtasının üstüne iyice sürtün. Daha güçlü temizlik önerisine ihtiyacınız varsa, önce kesme tahtanıza tuz veya karbonat serpmeniz yararlı olacaktır. Sonrasında limon ile aynı işlemini uygulayabilirsiniz.Lekeniz biraz inatçı çıktıysa, tuz-karbonat-limon uygulamasını gece boyunca durulamadan bekletiniz.

Çöp kokusunu ortadan kaldırın

Kötü, ekşimsi ve pis kokuları yok etmek için ihtiyacınız olan sadece biraz limon kabuğu ile soğuk su. Limon kabuklarıyla kokunun olduğu yeri iyice ovaladıktan sonra soğuk su ile temizleyebilirsiniz.Çamaşırlarınızdaki lekeleri kolayca çıkarın.Hassas ve eski kumaş çamaşırlarınız için kurtarıcı bir çözüm olan limon suyu, tuz ile birleşince lekelere adeta meydan okuyor. Yapmanız gereken tek şey, limon suyu-tuz karışımını lekenin üstünde yarım saat kadar bekletmek. Daha sonra bu karışımı sirke ve sıcak suyla durulayınız.

Mikrodalganızı kir ve pislikten kurtarın

Mikrodalganız hem ferah ferah koksun hem de tertemiz olsun istiyorsanız, bir kap içine bir bardak su ile küp küp doğranmış limonu içine koyun ve camı buharlaşana kadar ısıtın. Kapağını açmadan önce 15 dakika içerde kalması gereken bu limonlu iksir, mikro dalganızdaki kir ve yağı daha kolay temizlemenize yardımcı olacaktır.

Sarı metal eşyalarınızdaki kararmış lekeleri temizleyin

Kararmış ve lekeli kısımlara tuz serpin ve limon suyu ile ıslatılmış bir sünger yardımıyla hafifçe ovun. Suyla duruladıktan sonra da iyice kurulayın.

Pas ve alçı lekelerinden kurtulun

Kumaş, dokuma ve bezlerinizdeki pas lekelerinden kurtulmak için limon suyu ile su karışımını mutlaka deneyin. Kuruyana kadar güneşte beklettikten sonra hala leke kaldıysa leke gidene kadar aynı işlemi uygulayınız.

Banyonuzun sararmış yerlerini parlatın

Musluk, lavabo boruları ve diğer banyo kısımlarınızdaki birikmiş mineral tortularını yok etmek ve ışıl ışıl yapmak için bir limonu ortadan ikiye kesin. Tortuların bulunduğu kısımlara sürtün, iyice duruladıktan sonra kurulayınız.

T-shirtlerinizdeki ter lekelerini ortadan kaldırın

İnatçı ve zahmetli lekelerle savaşmak artık zor değil. Mesela t-shirtünüzdeki ter lekesini çıkarmak için, çamaşır makinesine atmadan önce limon suyu veya sirkeyle lekeleri ovmanız yeterli olacaktır.

Yabani otları bahçenizden kovun

Yabani, istenmeyen otları bahçenizden veya avlunuzdan uzak tutmak istiyorsanız limon suyu püskürtün. Yalnız yetiştirdiğiniz bitkilerinizden uzak yerlere sıkmanız gerekir. Yoksa limonun asidi çiçek ve fidanlarınıza zarar verebilir, hatta öldürebilir.

Evinizdeki kuru kokuyla mücadele edin

Evinizdeki keskin kokuyu ortadan kaldırmak için küçük saplı bir tencerede limon dilimleri ile suyu kaynatın. Dilerseniz aroma katacak başka şeyler de bu karışıma ekleyebilirsiniz. Eviniz mis gibi bir havaya sahip olacak ve kendinizi adeta limon ağaçlarıyla dolu bir bahçede hissedeceksiniz.

Izgara ve tost makinelerinizi kalıntılardan kurtarın

Izgaranızın üstünde kalan tortu ve kalıntıları çıkartamıyorsanız bir limonu dilim dilim kesip iyice ovun.