11111111111111111Midenizdeki ülserin iyileşmesini hızlandırmak istiyorsanız bazı besinlerden kaçınmanız gerekiyor. Peki mide ülseri olanlar hangi besinleri tüketmemeli, nelere dikkat etmeli ? Sizler için bir kaç değerleme yaptık, faydalanmanız dileğiyle.

* Alkollü içecekler

Alkollü içecekler midedeki asit seviyesini arttırdığı için ülser semptomlarını azdırıyor.Elbette mide rahatsızlığınız varsa azami derecede bu içeceklerden uzak durmalısınız.

* Kahve

Midenizdeki ülserin iyileşmesini istiyorsanız kahve ve diğer kafeinli içecekleri bırakmalısınız. Kahve ülsere neden olmaz ancak var olan ülseri tahriş edebilir.Yinede uzak durulmasında fayda görüyoruz.

* Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyeceklerin ülsere neden olduğu yaygın bir inanıştır ancak doğru değildir. Ancak ülseriniz varsa baharatlı yiyecekler semptomları kötüleştirebilir. Öte yandan bazı bilim insanları bazı biberlerin midedeki asidi önlediğini düşünüyor.Yemek kültürümüzde bolca kullandığımız baharat çeşitleri mide rahatsızlığı olanlarda rahatsızlığın artmasına sebebiyet vermektedir.

* Kırmızı et

Aktif ülseriniz varsa kırmızı etten tamamen kaçınmalısınız. Kırmızı ette yüksek oranda bulunan yağ ve proteinin sindirilmesi uzun sürdüğü için daha fazla asit üretimi gerekiyor. Asit arttıkça ülser semptomları da kötüye gidiyor.

* Gazlı içecekler

Gazlı içecekler ülserin meydana geldiği mide duvarı ve ince bağırsağı tahriş ediyor. Gazlı içeceklerde bulunan sitrik asit, midedeki asit oranının gereğinden fazla artmasına neden oluyor.Normal şartlarda da tüketilmesini tavsiye etmediğimiz gazlı içeceklerden elbette ki mide rahatsızlığının olduğu bir durumda kullanılmasını hiç önermiyoruz.

* Süt ve süt ürünleri

Bir bardak soğuk sütün midenizi rahatlatacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslına bakarsanız sütte bulunan yağ, peptik ülser semptomlarını arttırıyor. Aynı zamanda sütte bulunan protein midede fazla asit üretimini tetikliyor.

* Tuz ve tuzlu yiyecekler

Fazla tuz tüketimi mide ülseri riskini arttırıyor. Aktif olarak ülseriniz varsa tuz, semptomların azmasına neden olacak. Bunun yanı sıra yüksek sodyum alımı, ülser ilaçlarının etkisini azaltacak.