33333333333333Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan mantarları pişirmeye hazır hale getirmek için ince bir temizlik işini göze almanız gerekiyor.Mantar, lezzetli ve protein bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Görünüşü itibariyle de oldukça sevimli olan mantarlar, lezzet bakımından mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır.Mantarların çeşitlerine göre temizleme biçimleri vardır. Ülkemizde en yaygın olanı kültür mantarıdır. Bu mantar bilinenin aksine yıkanmadan temizlenmelidir. Bu konudaki yaygın yanlış bilgi, mantarların doğru temizlenme yöntemleri hakkında bilgi edinmeyi gerektirmektedir.

Kısaca mantar nasıl temizlenir bunu mantar sever dostlarımıza aşağıdaki gibi izah edebiliriz;

Üst kısmından tuttuğunuz mantarı sapından ayırın.Siyahlıkların olduğu üst kısımdaki zar bölümünü soyun. Bunun için küçük bir bıçak kullanabilirsiniz. Bıçakla zarın ucunu kaldırın ve elinizle zarı soyun.Zar soyulunca mantarın beyaz kısmı ortaya çıkacaktır.
Mantarın sapı için de aynı işlemi uygulayın. Önce uç kısmını kesip atın, sonra sapın zar kısmını soyun.Zarı soyduktan sonra kalan siyah parçaları nemli bezle temizleyebilirsiniz.Eğer mantarlarınızı su ile temizlemeyi tercih ediyorsanız, bu işlem için üretilmiş sebze yıkama fırçalarını kullanabilirsiniz. Marketlerde satılan bu fırçalar, dış fırçalarına benzemektedir.Başka ne yapmalıyız diyorsanız bizde sizlere afiyet olsun diyoruz.Lezzet duraklarında buluşmak dileğiyle…